From Wikipedia, the free encyclopedia
47th season of the German endurance series
Current overall teams championship leaders, #4 Falken Motorsports
#911 Manthey EMA, currently second in the overall teams championship
#27 Red Bull Team ABT , currently third in the overall teams championship
The 2024 Nürburgring Langstrecken-Serie is the 47th season of the German endurance series (formerly VLN) run at the Nürburgring Nordschleife , and fifth run as the Nürburgring Langstrecken Serie (NLS).[1] The season will begin on 6 April and end on 16 November.
Calendar [ edit ]
Due to legal dispute with the track owners over race dates,[2] the 2024 season only contains 5 weekends compared to last season's 7 weekends. Additionally, the qualifier races for the 2024 24 Hours of Nürburgring will count for this season's championship.
Race
Length
Circuit
Date
1
NLS1
64. ADAC ACAS Cup
4 hours
Nürburgring Nordschleife
6 April
2
NLS2
63. ADAC Reinoldus-Langstreckenrennen
4 hours
7 April
3
24H-Q1
ADAC 24h Nürburgring Qualifiers Rennen 1
4 hours
13 April
4
24H-Q2
ADAC 24h Nürburgring Qualifiers Rennen 2
4 hours
14 April
5
NLS3
69. ADAC Westfalenfahrt
4 hours
22 June
6
NLS4
6h ADAC Ruhr-Pokal-Rennen
6 hours
3 August
7
NLS5
55. Adenauer ADAC Rundstrecken-Trophy
4 hours
19 October
8
NLS6
56. ADAC Barbarossapreis
4 hours
16 November
Source:[3]
Classes [ edit ]
Entries are split into multiple different classes. Current classes are:
Class
NLS specials
SP2
Purpose-built racecars with an engine capacity up to 1700 cc.
SP3
Purpose-built racecars with an engine capacity between 1750 and 2000 cc.
SP4
Purpose-built racecars with an engine capacity between 2001 and 2500 cc.
SP5
Purpose-built racecars with an engine capacity between 2501 and 3000 cc.
SP6
Purpose-built racecars with an engine capacity between 3001 and 3500 cc.
SP7
Purpose-built racecars with an engine capacity between 3501 and 4000 cc.
SP8
Purpose-built racecars with an engine capacity over 4000 cc.
SP9
For FIA -homologated Group GT3 cars. GT3 sub-classes based on driver ranking system maintained by the FIA.
SP9 Pro , SP9 Pro-Am & SP9 Am
SP10
For FIA and SRO -homologated Group GT4 cars.
SP11
For FIA and SRO-homologated Group GT2 cars. GT2 sub-classes based on driver ranking system.
SP11 Pro , SP11 Pro-Am & SP11 Am
SP2T
Purpose-built racecars with a turbocharged-engine capacity between 1350 and 1750 cc.
SP3T
Purpose-built racecars with a turbocharged-engine capacity between 1751 and 2000 cc.
SP4T
Purpose-built racecars with a turbocharged-engine capacity between 2001 and 2600 cc.
SP8T
Purpose-built racecars with a turbocharged-engine capacity between 2601 and 4000 cc.
SP-Pro
Prototype racecars with an engine capacity over 3000 cc.
SP-X
'Special vehicles' which do not fit into any other class.
AT(-G)
Vehicles using alternative fuel sources (e.g. electric, LPG, hydrogen, etc.)
TCR touring cars
TCR
FIA-homologated TCR Touring Cars .
NLS production cars
V3
Production cars with an engine capacity up to 2000 cc.
V4
Production cars with an engine capacity between 2001 and 2500 cc.
V5
Production cars with an engine capacity between 2501 and 3000 cc.
V6
Production cars with an engine capacity between 3001 and 3500 cc.
VT1
Production cars with a turbocharged-engine capacity up to 1600 cc.
VT2
Production cars with a turbocharged-engine capacity between 1601 and 2000 cc.
VT3
Production cars with a turbocharged-engine capacity between 2001 and 3000 cc.
VT Hybrid
Production cars with hybrid engine.
V Elektro
Production cars with electric motor.
Porsche Endurance Trophy Nürburgring Cup Class cars[4] Cup classes are for single make identical or near identical specification cars
Cup 2
Porsche 992 GT3 Cup cars.
Cup 3
Porsche Cayman GT4 Trophy cars.
Cup Class cars Cup classes are for single make identical or near identical specification cars
M2 CS
BMW M2 CS cars.
M240i
BMW M240i Racing Cup cars.
Gruppe H historic cars
H2
Pre-2013 production cars and purpose-built racecars with an engine capacity up to 1999 cc.
H4
Pre-2013 production cars and purpose-built racecars with an engine capacity between 2000 and 6250 cc.
Source:[5]
Entry list [ edit ]
Main classes [ edit ]
SP9 (Group GT3) [ edit ]
Icon
Class
P
Pro Cup
PA
Pro-Am Cup
Am
Am Cup
SP10 (Group GT4) [ edit ]
SP11 (Group GT2) [ edit ]
Icon
Class
P
Pro Cup
PA
Pro-Am Cup
Am
Am Cup
Porsche Endurance Trophy Nürburgring Cup [ edit ]
Icon
Class
992 entries
Icon
Class
P
Cup 2-Pro
Am
Cup 2-Am
AG
Cup 2-Am Guest
G
Guest
Cayman GT4 entries
Icon
Class
P
Cup 3-Pro
Am
Cup 3-Am
AG
Cup 3-Am Guest
G
Guest
Other classes [ edit ]
NLS specials [ edit ]
NLS production cars [ edit ]
Team
Car
Drivers
Rounds
V6
Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
Porsche Cayman S
396
Christian Büllesbach
1–5
Lutz Rühl
Andreas Schettler
Daniel Zils
MSC Adenau e.V. im ADAC
Porsche Cayman
410
David Ackermann
1–5
Joel Le Bihan
1–4
Axel Jahn
1–2
Jérôme Larbi
Stefano Croci
3–4
Stefan Müller
Georg Arbinger
5
Marcel Weber
Porsche 911 Carrera
416
Sebastian Rings
3–4
Andreas Schaflitzl
Bastian Arend
3
V5
Porsche Cayman
440
Florian Ebener
1–2
Florian Quante
Porsche Cayman
443
Sebastian Freymuth
3–4
Matthias Trinius
Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
Porsche Cayman
444
Daniel Korn
1–5
Tobias Korn
Ulrich Korn
MSC Adenau e.V. im ADAC
Porsche Cayman
445
Philip Ade
5
Holger Gachot
Porsche Cayman
446
Stefan Gaukler
3–4
Marcel Haas
Jacek Pydys
Benedikt Höpfer
3
AVIA W&S Motorsport
Porsche Cayman
450
Peter Siebert
3–5
Andreas Müller
3–4
Oliver Kunz
5
Markus Lönnroth
Porsche Cayman
455
Tommy Gräberg
1–2
Robert Neumann
1
V4
BMW 325i
700 702[a]
Oliver Frisse
1–2, 5
Jürgen Huber
Simon Sagmeister
BMW 325i
701 711[a]
Desiree Müller
1–5
Tim Lukas Müller
Sebastian Ławniczek
3–4
Michael Fischer
5
Keeevin Sports and Racing
BMW E90 BMW 325i
703 750[a]
Dan Berghult
1–5
Flavia Pellegrino Fernandes
Juha Miettinen
BMW 325i
755
Robin Reimer
5
Jörg Schauer
Jens Schneider
BMW 325i
710
Leon Braun
5
Moritz Rosenbach
Karsten Welker
BMW 325i
721
Manfred Schmitz
5
Reiner Thomas
Plusline Racing Team
BMW 390L
730
Stefan Schäfer
1–2, 5
Richard Gresek
1–2
Dennis Surace
Phillip Gresek
5
BMW 325i
731
Florian Kramer
3–5
Romano Schultz
Rockstar Games By Viken Motorsport
BMW 325i
747
Markus Löw
1–4
Benjamin Lyons
VT3
Keeevin Sports and Racing
BMW F30 335i
460
Fabien Herrscher
5
Serge van Vooren
BMW M2
461
Dominic Kulpowicz
1–2
Sebastian Tauber
VT2-FWD
Walkenhorst Motorsport
Hyundai i30N
466
Micah Stanley
1–4
Joseph Warhurst
1–3
Tom Edgar
2, 5
Jean-Christophe David
3–4
Jack Aitken
1
Alex Connor
5
Bennet Ehrl
Hyundai i30N
467
Mario Fuchs
5
Christian Scherer
Auto Thomas by Jung Motorsport[15]
Cupra Leon KL
469
Tobias Jung[15]
1–2, 5
Michael Eichhorn[15]
1–2
Lars Füting
5
Tim Robertz
470
Tobias Jung[15]
1, 5
Lars Füting[15]
1
Giancarlo-Gino Lührs[15]
Tim Robertz[15]
Michael Eichhorn
5
Andreas Winterwerber
495
Michael Eichhorn
3–4
Tobias Jung
Andreas Winterwerber
AC 1927 Mayen e.V. im ADAC
Volkswagen Scirocco R-SR
476
Timo Beuth
1–3
Danny Brink
Joachim Nett
Jürgen Nett
MSC Kempenich e.V. im ADAC
Volkswagen Scirocco R TSI
477
Thomas Alpiger
3–4
Christian Koger
Maik Knappmeier
3
Henrik Seibel
4
Volkswagen Scirocco
480
Christian Koger
1–2, 5
Thomas Alpiger
1–2
Bastian Arend
1
Martin Heidrich
2
Henrik Seibel
5
Hyundai Driving Experience
Hyundai i30N Fastback
486
Gyumin Kim
1–3
Zhendong Zhang
1–2
Mark Wilkins
2
Jens Dralle
3
Jeff Ricca
Marcus Willhardt
487
Hongwei Cao
1–2
Gyumin Kim
Mark Wilkins
2
SRS Team Sorg Rennsport
BMW 128ti
488
Johannes Dujsik
1–2
Henning Eschweiler
Christoph Krombach
Keeevin Sports and Racing
Renault Mégane III RS
489
Rafał Gieras
1–2
Daniel Sowada
Hyundai i30N
499
Pascal Fritzsche
1–5
Thomas Schönfeld
Mertens Motorsport
Hyundai i30N
491
Joshua Hislop
1–5
Daniel Mertens
Christian Alexander Dannesberger
5
492
Akshay Gupta
1–5
Alex Georg Schneider
Niklas Walter
493
Carsten Erpenbach
3–4
Ralf Peter Wiesner
496
Daniel Mertens
5
Ralf Peter Wiesner
Hyundai i30N Fastback
496
Carsten Erpenbach
1–2
Ralf Peter Wiesner
VT2-R+4WD
Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
BMW 330i Racing (2020)
1 500[a]
Moran Gott
1–5
Philipp Leisen
Daniel Zils
501
Leo Messenger
1–4
"Sub7BTG"
Zack Moore
3–4
BMW 330i Racing
268
Takashi Ito
3–4
Masato Mitsuhashi
Chong Kiat Wai
Giti Tire Motorsport by WS Racing
BMW 328i Racing BMW 330i Racing (2020)
502
Maximilian Eisberg
1–2, 5
Gregoire Boutonnet
3–5
Patricija Stalidzane
1–2
Maximilian Paul
Maximilian Eisberg
3–4
Lorenz Stegmann
Laurent Laparra
5
BMW 330i Racing (2020)
506
Niklas Ehrhardt
1–2
Thomas Ehrhardt
Janina Schall
Joe Bohnes
3–4
Lukas Drost
Julian Reeh
3
Bernd Küpper
4
Daniel Hassel
5
Christoph Merkt
Sascha Steinhardt
BMW 125i Racing
507
Robert Hinzer
1–2
Fabian Pirrone
Jan Ullrich
1
Matthias Möller
2
Black Falcon
BMW 330i Racing (2020)
503
Ryan Harrison
1–2
William Wachs
SRS Team Sorg Rennsport
BMW 330i Racing (2020)
504
Piet-Jan Ooms
1–5
Daniel Bloom
1–2
Alec Udell
Mathias Baar
3–4
Hans Joachim Theiß
Kurt Strube
3, 5
Kasparas Vingilis
5
514
Christian Coen
3–4
Niklas Karlus
Jan-Niklas Stieler
Kuang Can Wei
5
Luo Hauwen
BMW 3L BMW 328i
505
Kaj Schubert
1–3, 5
Fabian Tillmann
Michael Wolpertinger
Sebastian Ławniczek
1–2
MSC Adenau e.V. im ADAC
BMW F30
508
Andreas Pöschko
5
Beat Schmitz Sr.
Andre Sommerberg
Toyota Gazoo Racing WRT CR
Toyota GR Yaris
509
Herwig Daenens
1–2
Jari-Matti Latvala
Uwe Kleen
Dupré Engineering
Audi S3
510
Christoph Dupré
1–5
Maximilian Malinowski
1–4
Jacob Erlbacher
1–2
Timo Beuth
5
Joachim Nett
Jürgen Nett
511
Timo Beuth
5
Maximilian Malinowski
BMW 330i Racing (2020)
513
Kohta Kawaai
5
Ryusuke Masumoto
Masato Mitsuhashi
Manheller Racing
Toyota Supra
515
Harald Barth
5
Marcel Manheller
Markus Schiller
Team HAL
Toyota Supra
519
Tohjiro Azuma
5
Masaaki Hatano
Toyo Tires with Ring Racing
Toyota Supra
520
Manfred Röss
1–2, 5
Matthias Röss
Matle Tack
Source:[8] [9] [10] [11]
Cup Class [ edit ]
Team
Car
Drivers
Rounds
BMW M240i
Adrenalin Motorsport Team Mainhatten Wheels
BMW M240i Racing Cup
650
Toby Goodman
1–5
Sven Markert
Ranko Mijatovic
1–4
Danny Brink
5
651
Yannik Himmels
1–5
Nico Silva
Marvin Marino
1–4
652
Lars Harbeck
1–5
Klaus Faßbender
1–4
Nick Deißler
1–2
Leyton Fourie
3–4
Christian Kraus
5
653
Michel Albers
1–2
Benjamin Hites
Marat Khayrov
Rudolf Brandl
3–4
Sebastian Brandl
Ferdinand Wernet
Andrie Hartanto
5
Leonid Petrov
660
Michel Albers
3–4
Christoph Merkt
Hermann Vortkamp
662
Michelangelo Comazzi
3–4
Rodolfo Funaro
Nils Steinberg
Smyrlis Racing
BMW M240i Racing Cup
660
Justin-Bruce Wichmann
1–2
Chuang Yan
Jack Aitken
2
662
Alex Koch
2
Niklas Koch
Anton Ruf
Teichmann Racing
BMW M240i Racing Cup
674
Pierre Lemmerz
1–2
David Schumacher
JayMo Härtling
1
MSC Sinzig e.V. im ADAC
BMW M240i Racing Cup
680
Jannik Reinhard
1–2, 4–5
Daniel Dörrschuck
1–2
Timo Glock
Ronny Wechselberger
3–4
Kevin Tse
Kevin Wambach
3
Daniel Dörrschuck
5
Finn Wiebelhaus
BMW M2 CS
Hofor Racing by Bonk Motorsport
BMW M2 ClubSport Racing
888 885[a]
Martin Kroll
1, 3–5
Michael Mayer
3–5
Felix Partl
3–4
Max Partl
1
Michael Schrey
BMW M2 ClubSport Racing
899
Alexander Becker
5
Thomas Leyherr
Source:[8] [9] [10] [11]
Gruppe H historic cars [ edit ]
Team
Car
Drivers
Rounds
H4
Ollis Garage
Dacia Logan
300
Oliver Kriese
1–2
Yannik Lachmayer
BMW M3 E92 GTR
600
Bernd Kleeschulte
5
Florian Quante
Andreas Schmidt
Hofor-Racing
BMW M3 E46
604
Michael Kroll
1–2, 5
Thomas Mühlenz
Alexander Prinz
Chantal Prinz
1–2
Lars Jürgen Zander
5
605
Michael Kroll
1
Thomas Mühlenz
Chantal Prinz
Alexander Prinz
H2
Source:[8] [9] [11]
Results [ edit ]
Results indicates overall winner across all classes.
Championship standings [ edit ]
Points system [ edit ]
Drivers [ edit ]
For drivers classification, points are awarded based on race duration, position in class, and number of starters in class. At the end of the season, the best six races will count for the championship and the rest will be dropped; however, disqualifications or race bans cannot be dropped.[16]
In case of a driver entering for multiple cars in a race, they should nominate which car should they score points from; otherwise they automatically score from the car with the lowest start number.
4-hours race
Position
in class
Starter cars in class
1
2
3
4
5
6
7+
1st
2
3
4
6
8
11
15
2nd
-
2
3
4
6
8
11
3rd
-
-
2
3
4
6
8
4th
-
-
-
2
3
4
6
5th
-
-
-
-
2
3
4
6th
-
-
-
-
-
2
3
7th
-
-
-
-
-
-
2
8th and
below
-
-
-
-
-
-
1
6-hours race
Position
in class
Starter cars in class
1
2
3
4
5
6
7+
1st
3
4
5
8
10
14
19
2nd
-
3
4
5
8
10
14
3rd
-
-
3
4
5
8
10
4th
-
-
-
3
4
5
8
5th
-
-
-
-
3
4
5
6th
-
-
-
-
-
3
4
7th
-
-
-
-
-
-
3
8th and
below
-
-
-
-
-
-
1
For teams championships, points are awarded by finishing position. Also, for overall teams classification only, bonus points are awarded for top 3 in qualifying.[16]
Position
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
9th
10th
11th
12th
13th
14th
15th
16th
17th
18th
19th
20th
Qualifying
3
2
1
Race
35
28
25
22
20
18
16
14
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
CUP2 & CUP3 [ edit ]
Classes CUP2 and CUP3 are part of Porsche Endurance Trophy Nürburgring and have their own points system.[17]
Position
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
9th
10th
11th
12th
13th
14th
15th
Pole
4 hours
20
17
15
13
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
1
1
6 hours
30
25.5
22.5
19.5
16.5
15
13.5
12
10.5
9
7.5
6
4.5
3
1.5
Drivers classification [ edit ]
Overall [ edit ]
Displaying top 30 and ties.