From Wikipedia, the free encyclopedia
This article
is missing information about legislative accomplishments.
Please expand the article to include this information. Further details may exist on the talk page . (March 2022 )
The 24th Alaska State Legislature served during 2005 and 2006. 9 members of the Alaska Senate were elected on November 5, 2002. The remaining senators and all members of the Alaska House of Representatives were elected on November 2, 2004.
Sessions [ edit ]
1st session : January 10, 2005 – May 10, 2005
1st special session : May 11, 2005 – May 25, 2005
2nd session : January 9, 2006 – May 9, 2006
2nd special session : May 10, 2006 – June 8, 2006
Alaska Senate [ edit ]
Make-up [ edit ]
Members [ edit ]
Leadership [ edit ]
Committee assignments [ edit ]
Committee on Committees
Ben Stevens (chair), Cowdery, Gary Stevens, Ellis, Hoffman
Community & Regional Affairs
Gary Stevens (chair), Stedman, Wagoner, Ellis, Kookesh
Finance
Green (co-chair), Wilken (co-chair), Bunde (vice-chair), Dyson, Stedman, Hoffman, Olson
Health, Education & Social Services
Dyson (chair), Wilken (vice-chair), Green, Elton, Olson
Judiciary
Seekins (chair), Huggins (vice-chair), Therriault, French, Guess
Labor & Commerce
Bunde (chair), Seekins (vice-chair), Ben Stevens, Davis, Ellis
Resources
Wagoner (chair), Seekins (vice-chair), Dyson, Ben Stevens, Stedman, Elton, Guess
Rules
Cowdery (chair), Ben Stevens, Gary Stevens, Ellis, Kookesh
State Affairs
Therriault (chair), Wagoner (vice-chair), Huggins, Davis, Elton
Transportation
Huggins (chair), Cowdery (vice-chair), Therriault, French, Kookesh
Alaska House of Representatives [ edit ]
Make-up [ edit ]
Members [ edit ]
Leadership [ edit ]
Speaker of the House : John Harris (R-Valdez)
House Majority Leader : John Coghill, Jr. (R-North Pole)
House Minority Leader : Ethan Berkowitz (D-Anchorage)
Committee assignments [ edit ]
Committee on Committees
Harris (chair), Chenault, Coghill, Meyer, Rokeberg, Berkowitz, Kerttula
Community & Regional Affairs
Olson (co-chair), Thomas (co-chair), LeDoux, Kott, Neuman, Cissna, Salmon
Finance
Chenault (co-chair), Meyer (co-chair), Stoltze (vice-chair), Foster, Hawker, Holm, Kelly, Weyrauch, Croft, Joule, Moses
Health, Education & Social Services
Wilson (chair), Seaton (vice-chair), Anderson, Kohring, McGuire, Cissna, Gardner
Judiciary
McGuire (chair), Anderson (vice-chair), Coghill, Dahlstrom, Kott, Gara, Gruenberg
Labor & Commerce
Anderson (chair), Kott (vice-chair), LeDoux, Lynn, Rokeberg, Crawford, Guttenberg
Resources
Ramras (co-chair), Samuels (co-chair), Elkins, Gatto, LeDoux, Olson, Seaton, Crawford, Kapsner
Rules
Rokeberg (chair), Coghill (vice-chair), Harris, Kohring, McGuire, Berkowitz, Kerttula
State Affairs
Seaton (chair), Gatto (vice-chair), Elkins, Lynn, Ramras, Gardner, Gruenberg
Transportation
Elkins (co-chair), Gatto (co-chair), Kohring, Neuman, Thomas, Kapsner, Salmon
See also [ edit ]
^ Was elected to a short (2-year) term in 2004, after being appointed to fill the vacant seat the previous year.
External links [ edit ]